Czy możliwe jest przetrwanie menopauzy w dobrej formie? Okazuje się, że wszystko zależy od podejścia kobiety. Jeżeli odpowiednio przygotuje się do tego etapu, nie będzie musiała dotkliwie odczuwać towarzyszących mu dolegliwości.
Wpływ na samopoczucie ma dieta. Ponieważ nie bez powodu mówi się: „jesteś tym, co jesz”, warto przywiązywać szczególną wagę do jadłospisu, zwłaszcza w okresie przekwitania. Menu każdego człowieka powinno składać się z około 5 posiłków dziennie. Aby zachować energię, witalność i uniknąć wielu przykrych dolegliwości dobrze jest opracować odpowiedni program żywieniowy. Dostarczenie niezbędnych składników pozwoli zachować zdrowie i kondycję. Ponieważ wiele kobiet w przedziale 45-55 lat nie przywiązuje wagi do aktywności fizycznej np. ze względu na zmęczenie, przygotowanie odpowiedniej diety jest wręcz niezbędne, aby uniknąć nadmiaru kilogramów.
Jadłospis kobiety w okresie okołomenopauzalnym
Menu powinno być bogate w wiele witamin i minerałów. Zalecane jest spożywanie sporej ilości chudego nabiału, mleka, kefiru, jogurtów. Mięso przygotowywane na obiad powinno być gotowane na parze lub duszone. Odradza się pieczenie i smażenie. Ważne, aby w diecie znalazły się ryby oraz oleje roślinne, które są źródłem kwasów omega-3. Oprócz tego obniżają cholesterol, poprawiają krążenie i wzmacniają pracę serca. Mają wpływ na wygląd skóry, zawierają wapń, fosfor i selen, który jest doskonałym przeciwutleniaczem, więc chroni przed zawałem i nowotworami. Podczas menopauzy wskazane jest unikanie słodyczy i produktów słonych. Organizm potrzebuje dużej ilości wapnia, ponieważ zwiększa się ryzyko zachorowania na osteoporozę. Jego źródłem są żółty ser, ryby, brokuły oraz produkty mleczne i pełnoziarniste. W codziennym jadłospisie powinny „królować” warzywa i owoce zawierające antyoksydanty oraz witaminy A, C, E. Ich działanie powoduje zwalczanie wolnych rodników, opóźnianie procesu starzenia skóry. Równie ważne są pełnoziarniste przetwory, które dostarczają magnezu oraz witaminy z grupy B. Aby ułatwić trawienie, warto wprowadzić do swojego menu zioła. Dzięki nim poprawia się metabolizm. Szczególnie wartościowy okazuje się sok z pomidorów, który jest źródłem potasu.
Kobiety w okresie przekwitania powinny unikać ostrych przypraw. Zaleca się także zmniejszenie ilości soli zwiększającej ciśnienie. Dobrze jest zmniejszyć porcję ziemniaków lub zastąpić je ryżem bądź makaronem. Lepiej ograniczyć dotychczas stosowane używki tj. kawa czy mocna czarna herbata, ponieważ wypłukują magnez z organizmu. W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim wapń oraz fitohormony, witaminy C, D i E, a także beta-karoten. Prawdziwym skarbem jest soja, ponieważ to źródło fitoestrogenów, które są odpowiednikiem kobiecych hormonów. W okresie przekwitania jej spożywanie korzystnie wpływa na pamięć, wygląd skóry i włosów. Ponadto fitoestrogeny działają przeciwnowotworowo oraz niwelują huśtawkę nastrojów i uderzenia gorąca. W codziennej diecie nie może zabraknąć witaminy D. Organizm może ją wytworzyć pod wpływem promieni UV, dlatego zaleca się częste przebywanie na słońcu. W jadłospisie powinny znaleźć się także rośliny strączkowe, orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznik, oleje roślinne, czerwone wino, które zapobiega uderzeniom gorąca oraz soki owocowe. Należy unikać tłustych dań, produktów, w których znajdują się konserwanty i sztuczne barwniki. Trzeba pamiętać, że stosowanie złych nawyków żywieniowych, podjadanie późną porą, powoduje zwiększenie poziomu złego cholesterolu i zwiększa prawdopodobieństwo chorób układu krążenia. Aby uniknąć otyłości i chorób serca, dobrze jest spożywać produkty, które dostarczają błonnika np. owoce i warzywa. Do zup i ciast warto dodawać otręby, które spowodują spadek złego cholesterolu. W czasie przekwitania pogarsza się koncentracja i pamięć kobiety, dlatego warto wzbogacić swoje menu w lecytynę oraz miłorząb japoński. Przede wszystkim należy pamiętać, że właściwie skomponowana dieta a także aktywność ruchowa może stanowić świetną profilaktykę w okresie menopauzalnym.