Produkt Koenzym Q10 został wycofany ze sprzedaży. W jego miejsce bardziej wydajny (aż 20mg Q10) produkt Super Q10 Plus
Zapewnij swoim komórkom niezbędne źródło energii, tak byś mógł cieszyć się pełnią sił i witalnością! Koenzym Q10 jest właśnie tą substancją, która jest konieczna do dostarczenia komórkom energii. Jeśli komórki będą miały odpowiednią ilość koenzymu Q10, wówczas poczujesz przypływ energii w całym organizmie.
Cena Koenzym Q10
Opakowanie : 90 kapsułek
Skład Koenzym Q10
- Koenzym Q10 10mg
- Beta-karoten 600mcg
- Witamina E 10mg
- Selen 10mcg
Koenzym Q10 w mocniejszych dawkach również dostępny w ofercie CaliVIta
- – 20mg Super Koenzym Q10
- – 30 mg Sublingual CoQ10
Dostarczanie energii naszym komórkom – a więc i całemu organizmowi – jest możliwe dzięki aktywnemu składnikowi – koenzymowi Q10, zwanego również ubichinonem. Substancja ta jest obecna w każdej naszej komórce, pomaga składnikom odżywczym przekształcić się w nośnik energii – ATP (adenozynotrifosforan). Jeśli komórka potrzebuje energii, w pierwszej kolejności otrzymuje ją w wyniku rozkładu ATP. Koenzym Q10 jest produkowany przez nasz organizm, jednak warto pamiętać, że endogenna produkcja koenzymu Q10 zmniejsza się wraz z upływem lat (począwszy od 30-35 r.ż.).
Suplementacja koenzymem Q10 może być pomocna nie tylko w przypadku zmniejszonej jego produkcji u starszych osób, ale także podczas zwiększonego wysiłku fizyczno-umysłowego lub niezrównoważonej diety. Koenzym Q10 nie jest lekiem, ale naturalną substancją, wytwarzaną przez nasz organizm. Do dziś nie wykryto żadnych skutków ubocznych tej substancji. Koenzym Q10, odpowiedzialny za procesy wytwarzania energii na poziomie komórkowym, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji serca. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym wspiera system obronny komórek przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Z doświadczeń klientów – Sekret zdrowia i młodości
Koenzym Q10 – ubichinon – to niezwykła cząsteczka, która znajduje się w każdej ludzkiej komórce, a odkryta została dopiero w połowie XX wieku. Jest to rozpuszczalna w tłuszczach pochodna chinonowa, która zawiera 10 grup izoprenowych – w tej formie najczęściej występuje w przyrodzie w organizmach ssaków, w tym również u człowieka.
Od momentu odkrycia koenzym Q10 stał się obiektem zainteresowania naukowców na całym świecie – poznano jego właściwości, działanie biologiczne i możliwość wykorzystania w wielu dziedzinach medycyny, co zostało opublikowane w licznych pracach naukowych, zarówno eksperymentalnych, jak i klinicznych.
Znane są trzy formy koenzymu zależne od stopnia utlenienia – ubichinon, który po przyłączeniu jednego elektronu i jednego protonu przechodzi w semichinon, a ten po przyłączeniu kolejnego elektronu pokies online i protonu przechodzi w całkowicie zredukowany ubichinol.
Koenzym Q10 pełni niezwykle istotną rolę w procesie wytwarzania energii, jako przenośnik elektronów w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym – współpracuje w tym procesie z białkiem cytochromem c. Koenzym Q10 łączy oksydoreduktazę NAD-Q oraz kompleks cytochromów bc1, który następnie poprzez cytochrom c jest połączony z oksydazą cytochromową – tworzy się w ten sposób tzw. łańcuch oddechowy.
Elektrony z oksydoreduktazy NAD-Q są przenoszone do koenzymu Q10, który znajduje się w wewnętrznej błonie mitochondrialnej – jako przenośnik elektronów koenzym Q10 może przyjąć 2 elektrony i dwa jony protonowe H i przekształca się w ten sposób w całkowicie zredukowany ubichinol (CoQH2). Ubichinol następnie oddaje swoje dwa elektrony do kompleksu cytochromów bc1, z którego elektron odbiera cytochrom c i przekazuje go dalej do oksydazy cytochromowej, końcowego elementu łańcucha oddechowego.
Cząsteczki tlenu w wyniku tego procesu zostają zredukowane do wody (H20), po przyjęciu 4 elektronów na każdą cząsteczkę tlenu (O2).
Zmiana potencjału redoks w łańcuchu oddechowym, który obniża się od początku do końca łańcucha, powoduje znaczącą zmianę poziomu energii swobodnej – uwolniona energia tworzy gradient protonów H , co prowadzi do ich wypompowywania poprzez wewnętrzną błonę mitochondrialną do przestrzeni międzybłonowej.
Łańcuch oddechowy można więc nazwać pompą protonową napędzaną przez transport elektronów.
Transport elektronów jest sprzężony z biosyntezą ATP – syntezę ATP generuje elektrochemiczny gradient protonowy, który jest sumą gradientu protonów H i potencjału błonowego wewnętrznej błony mitochondrialnej – a przeprowadza ten proces synteza ATP, enzym znajdujący się na wewnętrznej błonie mitochondrialnej.
Znane są specyficzne inhibitory, które działają na przenośniki elektronów łańcucha oddechowego – na przykład tlenek węgla (CO) i cyjanek (CN–) blokują oksydazę cytochromową.
Koenzym Q10 wykazuje również silne działanie antyoksydacyje
– jako przeciwutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach, chroni przed atakiem wolnych rodników tlenowych błony komórkowe, szczególnie błony komórkowe mitochondriów oraz tkankę nerwową.
Wykazuje również działanie protekcyjne przed utlenianiem cholesterolu i chroni cząsteczki cholesterolu LDL przed konwersją w formę OXY-LDL, co ma istotne znaczenie w zapobieganiu miażdżycy tętnic.
Około 30 roku życia u człowieka zmniejsza się tempo biosyntezy koenzymu Q10 i jego poziom ulega stopniowemu obniżeniu – w 40 roku życia niedobór koenzymu Q10 w komórkach mięśnia sercowego wynosi już około 25% i pogłębia się z każdą dekadą. W wieku 75 lat poziom koenzymu Q10 w sercu wynosi zaledwie połowę optymalnego poziomu osiąganego w okresie młodości.
Niedobór koenzymu Q10 może wynikać również z nieprawidłowej diety – brak odpowiedniej ilości aminokwasów (fenyloalanina, tyrozyna), kwasów tłuszczowych oraz witamin (B2, B6, B12, kwas foliowy) i minerałów (magnez, wapń, fluor). Warto wiedzieć, że niektóre leki hamują działanie reduktazy HMG-CoA, kluczowego enzymu w procesie biosyntezy ubichinonu.
Koenzym Q10 był pierwszym produktem firmy Calivita®, wtedy jeszcze California Fitness, który zaczęłam systematycznie przyjmować.
dr n. med. Danuta Broniarczyk-Pawłowska
kliknij w obrazek aby go powiększyć