Mleczko pszczele jest to wydzielina gruczołów gardzielowych pszczół robotnic, służąca w rodzinie pszczelej do karmienia larw i królowej matki. Jest to substancja gęsta o jasnokremowym zabarwieniu i gorzkawym smaku.
Skład chemiczny mleczka pszczelego jest dość zróżnicowany. Zawiera ono przeciętnie 35% suchej masy, w której znajduje się średnio 13,5% białka, 3,7% lipidów, 12% węglowodanów, około 3% innych substancji organicznych oraz do 1,2% związków mineralnych.
Białko mleczka pszczelego należy do wysokowartościowych i zawiera od 18 do 25 aminokwasów, przy czym 9 z nich zalicza się do egzogennych, niezbędnych dla organizmu. Warto dodać, że około 10% aminokwasów występuje w stanie wolnym, dobrze przyswajalnym przez organizm człowieka.
Białko to składa się głównie z albumin i globulin. W mleczku pochodzącym od pszczół rasy krajowej znajduje się przeciętnie 40% albumin i 60% globulin, w tym około 20% γ-globulin. W mleczku pszczelim w stosunkowo dużej ilości występuje neurohormon acetylocholina oraz enzymy. Do najważniejszych enzymów należą: proteazy, kwaśna fosfataza, amylaza, inwertaza. Wyróżniamy także substancje lipidowe, wśród których wyróżniamy kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, w tym NNKT, fosfolipidy, sterole i woski.
Mleczko pszczele zawiera poza tym około 5% kwasów organicznych, które warunkują jego kwaśny smak. Swoistymi składnikami dla tego produktu są kwasy: pirogronowy i mlekowy.
W stosunkowo dużej ilości występuje także neurohormon acetylocholina. Z cukrów redukujących w mleczku pszczelim występują przede wszystkim glukoza i fruktoza. W mniejszej ilości stwierdzono cukry złożone, takie jak sacharoza, maltoza i gencjobioza.
Mleczko pszczele jest bogatym produktem witaminowym. W dużych ilościach występuje kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, witamina PP oraz inozytol. W mniejszych ilościach obecne są witaminy: B1, B2, B6, C, biotyna, kwas foliowy i witamina B12. Natomiast witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E) są w mleczku pszczelim w śladowych ilościach.
W produkcie tym wykryto dotychczas 22 biopierwiastki. Wśród makroelementów dominują: fosfor, potas i siarka. Z mikroelementów warto wymienić cynk, żelazo, miedź i mangan.
Mleczko pszczele odznacza się przede wszystkim działaniem adaptogennym. Poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy reguluje ono czynności fizyczne i psychiczne człowieka, prowadząc między innymi
do poprawy samopoczucia. Jest polecane w stanach zmęczenia fizycznego, a także w wyczerpaniu nerwowym, obniżeniu sprawności umysłowej i bezsenności. Ponadto wspaniale wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego.
Liczne doświadczenia potwierdziły szeroki zakres oddziaływania mleczka pszczelego: mleczko odświeża, rewitalizuje organizm, posada właściwości tonizujące i wzmacniające kondycję.
W ofercie CaliVita ® dostępny jest produkt Bee Power, zawierający wyciąg z mleczka pszczelego.