Grupa krwi AB należy do najmłodszych grup. Pojawiła się około 12 wieków temu na skutek wymieszania przedstawicieli grupy A i B. Antygeny, które produkowane są przez grupę AB cechuje podobieństwo do grupy A, czasami B.
Zdarza się także, że jest to połączenie własności obu grup. Dlatego też, nie jest łatwe dopasowanie jednego rodzaju żywności, charakterystycznego dla tej grupy. Obecność obu genów A i B sprawia, że istnieje możliwość spożywania produktów tolerowanych przez grupę A i B, ale istnieją czynniki, które wykluczają mieszany typ. Dzieje się tak w przypadku spożywania mięsa, które jest zalecane osobom z grupą B, ale mniej tolerowane przez przedstawicieli grupy A ze względu na małą ilość kwasu żołądkowego. W takiej sytuacji żywność magazynowana jest w postaci tłuszczu. Aby uniknąć takiego efektu, zaleca się ograniczenie mięsa i większe spożywanie warzyw. Badania dowiodły, że osoby posiadające grupę AB są aktywne i silne. Uważa się ich za dobrych organizatorów i ludzi charyzmatycznych. Nie skarżą się na problemy zdrowotne, ale narażeni są na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, astmę i cukrzycę. Ze względu na małe wydzielanie soków żołądkowych, mogą mieć problemy z wagą. Inne zaburzenia, które mogą się pojawić to m.in. infekcje wirusowe oraz schorzenia układu nerwowego a także choroby tj. wylew, udar i zawał.
Sposób na utrzymanie wagi
Aby uniknąć przybierania na wadze, zaleca się spożywanie produktów mlecznych oraz owoców morza, warzyw i owoców. Przedstawiciele grupy AB powinni unikać czerwonego mięsa, które jest słabo trawione. Odradza się także spożywanie nasion i pestek, które mogą wywołać hipoglikemię. Organizm posiadaczy grupy AB nie toleruje pszenicy spowalniającej metabolizm, zaś gryka i kukurydza zakłócają efektywność insulinową.
Program żywnościowy korzystny dla osób z grupą AB obejmuje produkty mleczne tj. jogurty, kefir, śmietana, nabiał, mleko, ser wiejski, feta, mozzarella. Nie zaleca się pełnego mleka, masła i lodów. Pieczywo, które może być słabo przyswajane to m.in. bułki kukurydziane. Zaleca się natomiast chleb z mąki sojowej oraz żytni. Mięso, którego należy unikać to wołowina, wieprzowina, bekon, kaczka, gęś. Do potraw i dań dobrze jest używać oliwy z oliwek zamiast oleju. Ziarna i makarony, które powinny znaleźć się w diecie to m.in. makarony z mąki ryżowej, kiełków pszenicy, ryż brązowy, ryż biały. Wystrzegać należy się kaszy gryczanej. Owoce, które mogą wpłynąć niekorzystnie to banany, pomarańcze, mango, granaty, rabarbar i gruszki. Zaleca się natomiast wiśnie, śliwki, winogrona, cytryny, ananasy. Podobnie jak przedstawiciele grupy B, również osoby z grupą AB powinni unikać wody gazowanej oraz coca-coli, czarnej herbaty. Używki, które są wskazane to m.in. kawa bezkofeinowa oraz herbata zielona. Przyprawy, które się poleca to m.in. curry, chrzan, czosnek i pietruszka. Unikać należy ketchupu, kwaśnych marynat, pieprzu czarnego i białego oraz skrobi kukurydzianej, słodu jęczmiennego i żelatyny. W menu osoby z grupą AB nie powinny znaleźć się rośliny strączkowej tj. czarna fasola oraz fasola lima i azuki.