Arginina została po raz pierwszy wyizolowana w 1886 r. z kiełków łubinu, następnie wykryto jej obecność w białkach zwierzęcych a w 1897 r. poznano jej strukturę chemiczną.
Dla młodych organizmów jest aminokwasem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. U ludzi dorosłych jest syntetyzowana endogennie, ale w określonych warunkach np.: podczas stresu lub stanów zaburzających funkcjonowanie organizmu jej synteza jest niewystarczająca.
Źródłem L-argininy w organizmie jest pokarm, wewnątrzkomórkowa degradacja białek i jej endogenna synteza. Z pokarmem L-arginina jest dostarczana jako składnik białek zwierzęcych i roślinnych. Arginina dostarczana z pokarmem jest uwalniana z białek w procesie trawienia i wchłaniana w jelicie cienkim. Jednak ze względu na dużą aktywność enzymu – arginazy w jelicie cienkim, ok. 40% argininy pochodzącej z pokarmu jest tutaj degradowane, a pozostała ilość trafia do żyły wrotnej. Uważa się, że ok. 50% argininy pochodzącej z diety trafia do układu krążenia. 5-15% argininy w osoczu krwi dorosłego człowieka stanowi arginina zsyntetyzowana endogennie z cytruliny. Całkowite stężenie argininy w osoczu waha się 95-250 µmoli/l i zależy od etapu rozwojowego i stanu odżywienia organizmu.
Zainteresowanie tym aminokwasem wynika z odkrywania jej coraz to nowych właściwości i zastosowań. Z badań wynika, że arginina wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby, gdzie odgrywa zasadniczą rolę w cyklu mocznikowym, istotnym dla usuwania z ustroju toksycznego amoniaku.
Jest substratem w syntezie kreatyny – związku niezbędnego do wytworzenia wysokoenergetycznej substancji – fosfokreatyny.
Istotne dla świata nauki było odkrycie, że L-arginina bierze udział w syntezie tlenku azotu (NO) – substancji, która rozszerza naczynia krwionośne, a więc wpływa na prawidłowe krążenie krwi w organizmie. Ułatwia dotarcie krwi do komórek, wspierając podaż składników odżywczych i tlenu.
L-arginina odgrywa również ważną rolę w procesach z uczestnictwem neuroprzekaźników, które są nośnikami przekazu między komórkami mózgu.
Aminokwas ten stanowi ponadto główny składnik (80%) płynu nasiennego, może podnosić ruchliwość i liczbę plemników.
L-arginina jest niezbędnym aminokwasem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementację L-argininą zaleca się w niedoborach tego składnika w diecie oraz w sytuacjach, w których jej synteza jest niewystarczająca: stres, szybki wzrost lub stany zaburzające funkcjonowanie organizmu.
Produkty CaliVita® International zawierające jako składnik aktywny L-argininę:
- Arginine Plus
- Culevit
- Liver Aid
- Natural HGH Support